Na grafice przedstawiono w prostokątnych polach pierwsze strony z prezentacji Modeluj jak MASTERPAL
Poznaj „Modeluj jak MASTERPAL”

Jeśli czytacie materiały generAACji już od jakiegoś czasu, to na pewno wiecie, że przygotowanie partnerów komunikacyjnych jest fundamentem komunikacji z użyciem AAC.

W języku polskim nie ma publikacji, które całościowo ujmowałyby temat szkolenia partnerów komunikacyjnych. Aby wypełnić tę lukę prezentujemy Wam dziś tłumaczenie znanego w Stanach Zjednoczonych materiału Tabi Jones Wohleber „MODEL as a MASTERPAL”. Prezentacje i materiały towarzyszące za zgodą autorki przetłumaczyła Paulina Rutka.

Całość w języku polskim można pobrać pod linkiem https://bit.ly/MASTERPAL-PL

Co to jest cykl Modeluj jak MASTERPAL?

Jest to cykl szkoleniowy składający się z 11 części – prezentacji oraz materiałów towarzyszących.

Tytułowy „MASTERPAL” w języku angielskim jest neologizmem, łączącym w sobie słowa „mistrz” (master) i „kumpel, gość” (pal). To też akronim – takie słowo tworzą pierwsze litery nazw kolejnych prezentacji. Przetłumaczenie nazwy w całości gubiłoby tę lekkość i grę słów.

W skład cyklu wchodzą następujące moduły:

1 – Wprowadzenie do Modeluj jak MASTERPAL

2 – Modeluj!

3 – Motywuj!

4 – Akceptuj wiele modalności

5 – Stwierdzenia zamiast pytań

6 – Tik-tak: czas do namysłu i czas dla rozwoju języka

7 – Entuzjazm i do dzieła

8 – Reakcja nie jest wymagana

9 – Potencjał (zakładaj)

10 – Adekwatne podpowiedzi

11 – Liderem jest tu dziecko

Dla kogo jest cykl Model as a MASTERPAL?

Choć materiały powstały w 2018 roku jako efekt osobistych doświadczeń Tabi w kontekście pracy z systemami szkolnymi, można ich z powodzeniem używać do

  • organizacji spotkań z rodzinami osób o złożonych potrzebach komunikacyjnych
  • wsparcia nauczycieli i terapeutów,
  • szkoleń dla opiekunów czy asystentów osobistych,
  • edukacji własnej i innych celów niekomercyjnych

Jak używać prezentacji?

Prezentacje pomyślane zostały jako forma stałego/dłuższego wsparcia dla partnerów komunikacyjnych. Zdecydowanie nie chodzi o to, by wszystkie prezentacje zrealizować na dwudniowym szkoleniu! Poprzez dyskusje, osobiste doświadczenia, testowanie różnych rozwiązań w praktyce pomagają w stopniowym zmienianiu postaw i świadomości własnych zachowań w kontakcie z Użytkownikiem AAC.

Zachęcamy do pracy z modułami, wybrania z nich aktualnych dla siebie tematów! Nie trzeba realizować ich po kolei, zgodnie z numeracją. W zależności od tego, co aktualnie jest dla Was ważne, co przysparza kłopotów lub co budzi szerokie dyskusje w zespole – to będzie pierwszym tematem do omówienia.

Dzielimy się z Wami prezentacjami Modeluj jak MASTERPAL, ponieważ jest to solidnie przygotowana koncepcja. Oparta o wiedzę naukową, czas pracy z osobami ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi oraz unikalne doświadczenie przygotowywania kolejnych partnerów!

Moduły podkreślają wagę naszego przygotowania i rozkładają ten proces na czynniki pierwsze. Dostajemy w nich sporą dawkę wiedzy o wspomaganym przekazie językowym, zakładaniu kompetencji, funkcji motywacji czy roli czasu. Wiedzy potrzebnej, by pracować nad własnymi przekonaniami oraz kiedy przyjdzie taka konieczność, być rzecznikiem osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi.

Więcej materiałów o modułach znajdziecie w języku angielskim. Warto zajrzeć szczególnie do tych, gdzie o projekcie opowiada sama autorka:

Nagranie z konferencji organizowanej przez Angelman UK

Wystąpienie na konferencji AAC in the Cloud

Korzystasz z prezentacji? Dodaj przypis!

T. Jones Wohleber, MODEL as a MASTERPAL, tłum. P.Rutka, https://bit.ly/MASTERPAL-PL [dostęp: _ _ _] .

modelowanie, Partner komunikacyjny