Eksperyment

Chcemy Was dzisiaj zaprosić do pewnego doświadczenia.

Być może będzie on się w pierwszej chwili wydawało dziwne, niewiele wnoszące lub zbyt wymagające bo faktycznie będzie wymagało od ciebie trochę pracy.
Możesz rozłożyć to doświadczenie na kilka dni.
W takiej sytuacji nie czytaj całego postu od razu!
Przeczytaj jeden krok, wykonaj go dopiero wtedy zapoznaj się z kolejnym.

KROK 1
Przygotuj sobie 128 małych karteczek np. samoprzylepnych i długopis, oraz jedną dużą kartkę papieru lub dowolne urządzenie na którym będziesz mógł w sposób wygodny dla siebie napisać dłuższy tekst.

KROK 2
Wypisz takie słowa i komunikaty razy to zdanie które wydają ci się naprawdę ważne. Każde ze słów / fraz zapisuj na oddzielnej karteczce. Treści z różnych karteczek będziesz mógł/mogła łączyć ze sobą w dowolny sposób, więc jeśli masz karteczkę z frazą „Jestem głodna/y” nie potrzebujesz kolejnej z frazą „Nie jestem głodna/y”- wystarczy ci jedna ze słowem „nie” Jeśli nie wykorzystasz wszystkich 128 karteczek to nic, ale pamiętaj że nie możesz wykorzystać więcej.

KROK 3
Wybierz liczbę między 1 a 5. Zapisz ją sobie, przyda się później.

KROK 4
Popatrz na swoje karteczki i zastanów się jak wiele opcji daje ci 128 słów / fraz. Trochę tego jest, prawda? Może być nawet trudno odnaleźć poszczególne słowa w tej ilości karteczek.

KROK 5
Jest już za późno aby wrócić i zmienić cokolwiek w wybranych słowach/frazach. Ale zapytaj siebie, czy przypadkiem o czymś  nie zapomniałeś/aś?

KROK 6
Używając tylko i wyłącznie tych słów/fraz, które masz wypisane na karteczkach, oraz budując zdania z takiej ilości karteczek jaką cyfrę zapisałeś w kroku 3 napisz tekst na jeden z wybranych tematów:

  1. List do osoby, którą kochasz i z którą chciałbyś spędzić życie.
  2. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, wyniku którego zostałeś skrzywdzony/a i podajesz dowody wystarczające do wszczęcia postępowania.
  3. Podziękowanie dla rodzica lub innej ważnej osoby w twoim życiu.
  4. Esej o tym jakie najlepsze i jakie najgorsze rzeczy Ci się dzisiaj przydarzyły oraz dlaczego są one dla ciebie ważne.
  5. Listę marzeń i celów na przyszłość.

Postaraj się, naprawdę spróbuj dać z siebie wszystko.

KROK 7
Odłóż na bok to co napisałeś/aś. Postaraj się zauważyć co czujesz? Co czujesz w ciele? Jakie myśli pojawiły się podczas pisania? Daj sobie czas i przestrzeń na pobycie z tymi myślami i emocjami. Zrób coś dla siebie, idź na spacer, posłuchaj muzyki, zrób jogę czy cokolwiek innego co pozwala ci się wyregulować. To było naprawdę ciężkie. Daj temu doświadczeniu czas i uwagę. Po dwóch trzech dniach pomyśl o tym doświadczeniu jeszcze raz i zauważ jak czujesz się teraz? Jak reaguje twoje ciało? Jakie myśli pojawiają się teraz?

KROK 8
To co napisałeś/aś w kroku szóstym daj do przeczytania osobie, do której masz zaufanie. Powiedz tylko że napisała to osoba z niepełnosprawnością. Nie potrzebujesz tłumaczyć nic więcej o tym doświadczeniu. Poproś aby ta zaufana osoba przeczytała ten tekst i szczerze powiedziała Ci co myśli o osobie, która go napisała. Słuchaj. Słuchaj uważnie.

KROK 9
Jeśli doszedłeś do tego miejsca z pewnością masz już swoje przemyślenia o doborze słownictwa dla osób złożonymi potrzebami komunikacyjnymi.

Chcemy ci jednak zaproponować jeszcze kilka pytań do przemyślenia. 

Nawet jeśli pracujesz z dziećmi, czy pomyślałeś o tym, że będą one w przyszłości potrzebować słownictwa umożliwiającego im wyrażenie się tak żadne zaproponowane w kroku szóstym pytania tematy?

Jeśli pracujesz z nastolatkami i osobami dorosłymi zastanów się co nie pozwalało Ci wcześniej zaproponować im słownictwa umożliwiającego rozmowę na te tematy?

Jeśli dzięki temu doświadczeniu doszedłeś do pewnych przekonań jakie masz na temat osób z niepełnosprawnościami i osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi zastanów się skąd one pochodzą? Gdzie się nauczyłeś? 

To już koniec tego doświadczenia. Co ono Ci dało? Co ona Ci zabrało? Jak to czego doświadczyłeś/aś do jakich refleksji dotarłeś/aś możesz wykorzystać w swojej pracy czy w kontakcie z Użytkownikami AAC?

Doświadczenie zainspirowane wpisem „On the Limits Tacitly Imposed By Communication Systems” z bloga Cal’s Blog. A Blog About Diability.

Dobór słownictwa