DANE

KRS: 0000759988

 

NIP: 5170396028


REGON: 38194805700000

 

KONTO: 98114020040000390278282719

KONTAKT

ul. Okulickiego 2
36-060 Głogów Małopolski     
           

 

 

 tel. 660 197 119

 

 generaacja@gmail.com

 

 

Symbol telefonu AAC i AT
symbol maila napisz do fundacji

Logo fundacji na rzecz AAC komunikacji wspomagającej i alternatywnej

Przycisk

Przycisk

Przycisk

11 września 2019
Eyetracking- jak to działa?

Dla wielu osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi o minimalnych możliwościach ruchowych (wynikających m.in. z Mózgowego Porażenia Dziecięcego, stwardnienia zanikowego bocznego, w zespołu zamknięcia, chorób neurodegeneracyjnych,  zespołu Retta i innych) najbardziej odpowiednim narzędziem technologii wspomagającej będzie eyetracker.

 

 

Eyetracker jest to urządzenie śledzące za pomocą kamer odbicie wiązek światła podczerwonego od dołka środkowego siatkówki oka.

 


Ten stanowiący zaledwie 1% powierzchni siatkówki obszar zajmuje aż 99% kory wzrokowej i umożliwia ostre widzenie. Pozostały obszar siatkówki odpowiada za widzenie peryferyjne (w szczególności ruchu i kontrastu), ale nie jest śledzony przez kamery eyetracker’a. Dzięki temu urządzenie w sposób obiektywny rejestruje ruchy gałek ocznych, momenty fiksacji w konkretnych punktach ekranu i konwertuje je na ruch i akcję kursora myszy na ekranie komputera.

 

Najbardziej popularnymi w Polsce modelami są PCEye Mini, PCEye Mini with Windows Control, PCEye Plus, Irisbond Duo Eye Tracker. 

 

 

 

PAMIĘTAJ!
Przed rozpoczęciem korzystania urządzenie musi zostać skalibrowane do konkretnego użytkownika,
aby nauczyć się jego wzorców patrzenia i zapewnić efektywną pracę.


W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości należy zadbać :
1. o odpowiednią pozycję użytkownika (w odległości 50-80 cm od urządzenia; środek ekranu musi znajdować się na wysokości wzroku, a panel śledzący na dole ekranu);

 

2. dostosowanie otoczenia (wyeliminowanie dystraktorów np. refleksów świetlnych, kolczyków, cekinów, masek respiratorów i innych elementów, które mogą odbijać światło),

 

3. dobranie czasu fiksacji niezbędnego do aktywacji i informacji zwrotnej.
Cenną podpowiedzią może być ustawienie widocznej informacji zwrotnej np. w formie kropki lub zegara. Partner komunikacyjny widzi wtedy gdzie patrzy użytkownik i może łatwiej dobrać czas fiksacji, jak również efektywniej wspomagać użytkownika.


 

Wyniki kalibracji (przesunięcie punktu fiksacji wzroku w stosunku do punktu docelowego)  są informacją
o koniecznej odległości między elementami tablic komunikacyjnych.

Ułatwiają również dostosowanie układu tablicy do naturalnych wzorców patrzenia używanych przez osobę.

*Przy tworzeniu tablic komunikacyjnych zaleca się używanie czarnego tła, aby zminimalizować zmęczenie wzroku, wynikające z korzystania z ekranu tabletu/komputera.

 

 

Opracowanie: Katarzyna Włodarczyk

Blog