Jestem Rodzicem/Opiekunem Użytkownika AAC
Jestem Rodzicem / Opiekunem – co mogę zrobić?
Rodzicu, Opiekunie osoby ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi,
Cieszymy się, że trafiłeś na stronę Fundacji generAACja!
Często rodzice wchodzą tu, szukając pierwszych informacji i odpowiedzi na ważne pytania: co to jest to AAC? Jak wprowadzać AAC? Kiedy wprowadzanie AAC pomoże w rozwoju komunikacji? I wreszcie, czy moje dziecko jest gotowe na AAC?
AAC to wszelkie sposoby poza mówieniem, które ludzie wykorzystują do komunikowania się ze sobą. Zdarza się, że AAC (czyli komunikacja wspomagająca i alternatywna) potrzebne będzie na jakiś czas, np. w czasie rekonwalescencji po zabiegu, w momentach gorszego stanu zdrowia.
Czasami to stałe narzędzie komunikacji, pozwalające na rozwój językowy, budowanie wiedzy o świecie i na wyrażanie siebie. Czasem to rozwiązanie wspomagające obecne mówienie i towarzyszące rozwojowi mowy. Wówczas częściej mówimy o komunikacji wspomagającej (ang. augumentative communication). Niekiedy trudno przewidzieć, na jak długo to wspomaganie będzie potrzebne. Jedno jest pewne – AAC nie ogranicza rozwoju mowy! To ogromnie szkodliwy jest mit. Dzięki badaniom wiemy, że AAC wspiera rozwój kompetencji komunikacyjnych.
Wprowadzanie AAC jest procesem. Potrzeby Twojego dziecka mogą się zmieniać w czasie. Zmieniać się będzie zakres niezbędnego wsparcia, możliwości ruchowe czy preferowane przez dziecko i Waszą rodzinę sposoby komunikacji.
Nie da się stworzyć jednego narzędzia do komunikacji na całe życie. Tak jak regularnie dbasz o zakup dla dziecka nowych butów, tak co jakiś czas narzędzie do komunikacji będzie wymagało zmiany lub aktualizacji. Dziecko rośnie, ma nowe zainteresowania, nowych znajomych – potrzebuje zatem nowych słów do swojego narzędzia komunikacyjnego!
AAC wymaga czasu i zaangażowania osób z najbliższego otoczenia.
Choć Twoje dotychczasowe doświadczenia mogły nie być związane z terapią czy edukacją, korzystając z AAC poczujesz, jak istotne jest Twój osobiste zaangażowanie! Będąc rodzicem osoby ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi możesz zrobić naprawdę dużo, by wasze rozmowy były lepsze.
Mamy nadzieję, że na naszej stronie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Znajdź odpowiedzi na ważne pytania:
10 rzeczy, o których potrzebujesz wiedzieć, jako Rodzic/Opiekun Użytkownika AAC
Czy istnieje jedno AAC?
Od diagnozy do pierwszego narzędzia – jak wprowadzać AAC krok po kroku?
Jak mogę porozmawiać z Użytkownikiem AAC?
Dziecko nie musi pokazywać na symbole, aby się komunikować!
Modelowanie krok po kroku
Po co używać wsparcia wizualnego?
Chcesz dowiedzieć się więcej o działalności Fundacji generAACja?
- Odwiedź stronę “O fundacji”, aby poznać naszą misję i wartości.
- Sprawdź naszą ofertę konsultacji diagnostycznych oraz doboru technologii, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc indywidualnie.
- Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy u dołu strony, jeśli masz jakiekolwiek pytania.
Czekamy na Twój kontakt! Tylko razem możemy zmieniać rzeczywistość Użytkowników AAC!
Chcesz uczyć się z nami AAC, zapisz się na szkolenie

Kompleksowe szkolenie AAC. Poziom I [23.09.2025-30.10.2025]
I poziom “Kompleksowego szkolenia AAC” to najważniejsze zagadnienia związane z wprowadzaniem komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC) osobom ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi.. Czytaj dalej
Komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) – najważniejsze pojęcia
Komunikacja wspomagająca i alternatywna – a co to takiego? Co odróżnia komunikację alternatywną (ang. alternative) od wspomagającej (augumentative)? Kim jest.. Czytaj dalej
Cele w AAC
Wprowadzanie komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC) osobie ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi to nie lada wyzwanie! Dlatego w najnowszym kursie: Krok.. Czytaj dalej